Milleks kiropraktika ja mis see on
Kiropraktika on eriala, mis on kujunenud neuroloogia, ortopeedia, neurokirurgia ja röntgenoloogia kokkupuutepunktis ning millel on omad ravitavad haigused ja oma spetsiaalne diagnostika ning ravisüsteem. Haigustest kurnatud patsiendid on sunnitud pöörduma loomulike meetoditega ravi poole. Kõik see annab tunnistust sellest, et kiropraktika, kui teadus ja kätega ravimine ning kunst, omab suurt tulevikku.
Oma meetoditega mõjutab kiropraktika lülisammast, jäsemeid, lihaseid, fastsiat, periosti, siseorganeid, perifeerse närvisüsteemi elemente ja nende kaudu ka kesknärvisüsteemi. Iga lülisamba lüli (kokku on 33-34 lüli) on vastutav siseorganite seisundi eest. Kui mõni lüli on nihkunud, siis on see ühe või teise haiguse põhjus. Kiropraktika ravib nii sümptomeid kui ka põhjust. Kiropraktikat ei eksisteeri ilma uuringuta – ilma diagnoosimiseta, anamneesita (ilma vestluseta kiropraktikaga tegelejaga). Diagnoosimine on esmase tähtsusega. Läbiviidava kiroteraapia kogus sõltub lülisamba ja lihaste seisundist ning loomulikult patsiendi vanusest. Mõnele on valust vabanemiseks piisav 2-3 kiropraktika seanssi, mõnele on vaja rohkem.
Olla terve tähendab seda, et kõik sinu keha osad funktsioneerivad harmoonilises kooskõlas. Kogu keha kontroll, on närvisüsteemi töö. Iga raku, koe, organi ja süsteemi funktsioon sõltub just sellest, kuidas närvisüsteem töötab. Inimese närvisüsteem on kui orkestri dirigent. Kõik mida sa teed ja mõtled, on närvisüsteemi funktsiooni tulemus.
Aju ja närvisüsteem on väga õrnad ja kergesti haavatavad ja on seepärast kaetud ja kaitstud luudega: koljuluu ja 24 liikuva selgroolüliga.
Esimene närvisüsteemi trauma võib juba juhtuda sündimise käigus. Avarii, emotsionaalne stress (muretsemine, negatiivne mõtlemine, hirm), halb rüht, toitumine (kemikaalid, alkohol, rohud, toksilised ained, saastatus), korduvad ja monotoonsed liigutused (rutiinne töö) ja mitmed igapäevased talitused võivad põhjustada selgroo ebanormaalse liikuvuse ja asendi. See omakorda ärritab haavatavat närvisüsteemi ning põhjustab selle üle- või alatalitluse ning sellega seoses põhjustab ebakõla kõigis organites. Kui närvisüsteem on häiritud, siis kogu ‘orkestri’ töö on ebakõlas ning alguse saab ahelreaktsioon, mis viib valu tekkele ja haiguse algamisele (tervise puudumisele).
Kui selgroolülides on funktsionaalne häire, on otseselt häiritud selgroolülide vahelised kettad (diskid), sidekoed ja lihaskond, kõik mis toetab selgroogu, on samuti negatiivselt mõjutatud. Peavalude ja seljavalude põhjust on väga tihti võimalik leida just selgroo funktsionaalsest häirest. Chiropractic on spetsiaalse koolituse saanud arst, kes oskab ennetada, avastada, vahendada, stabiliseerida ja ära hoida närvisüsteemi funktsionaalseid häireid. Kiropaktik on vähemalt 5 aastase akadeemilise kõrgharidusega meedik. Peale õpinguid, peavad nad läbima mitmed väga karmid riigieksamid ning tõestama oma kvalifikatsiooni, enne kui tohivad praktiseerida kiropraktikuna. Kiropraktikul on nii üldmeditsiinilised teadmised, kui ka erioskused diagnoosida ortopeedilist ja neuroloogilist problemaatikat.
Olenevalt patsiendi vajadustest, kiropraktik kasutab neuroloogilisi, kiropraktilisi, ortopeedilisi ning teisi kliinilisi teste, et leida probleemi põhjus. Seejärel otsustab kiropraktik, millise meetodiga leitakse närvisüsteemi ebakõla ja kuidas saab seda kõige efektiivsemalt eemaldada. Väga täpse ja kontrollitud liigutustega aitab kiropraktik taastada õige närvisüsteemi funktsiooni. Vajadusel suunab kiropraktik nii radioloogilistele kui ka muudele uuringutele. Ka eriarstide konsultatsioonile suunamine on tihti vajalik, kui kiropraktik leiab, et probleemi lahendamiseks oleks vaja ka teiste spetsialistide konsultatsiooni. On olemas väga mitmeid erinevaid kiropraktika tehnikaid mis on ohutud ja efektiivsed .
Kas kiropraktika on ohutu ???
Kiropraktika on nii ohutu, et isegi vastsündinud võivad saada kiroprakilist ravi, mis on valutu. Juba peale esimest ravi on tihti muutused märgatavad. Olenemata, mis tehnikat kiropraktik kasutab, ükski arst ei ravi inimest. Kiropraktik vabastab inimese närvisüsteemi, mille nn ‘kõrvalmõjuks’ on tervenemine ja kogu keha ‘orkester’ kõlab taas hästi. Ainult inimese enda keha saab ennast ise ravida, kiropraktiline ravimeetod eemaldab närvisüsteemi funktsiooni häirivad tegurid, nii et inimese sisemine ‘arst’ saab keha ise ravida. Kiropraktika on mõistlik ravi mõistlikele inimestele. See on naturaalne. See on ohutu. See on teaduslik. Seda võivad teha vaid hästi koolitatud arstid, kes oskavad mitte ainult näha probleemi, aga selle algpõhjust. Ja mis kõige tähtsam- see ravi on aidanud tuhandeid inimesi üle maailma, jagu saada oma probleemidest ilma toksiliste rohtude ja keeruliste operatsioonideta.
Sümptomid
Kas sa tahad olla terve või tahad ainult mitte tunda valu? See on suur üllatus paljudele patsientidele, kui nad saavad aru, et kiropraktik ei ravi sümptomeid. Tavameditsiin ravib sümptomeid kasutades rohtusid, operatsioone, et tuimestada valu, aeglustada või kiirendada keha funktsioone või välja lõigata keha osi, mis ei toimi. Kiropraktikud otsivad mis on põhjuseks valudele ja funktsiooni häiretele. Algpõhjuse tuvastamisel ja korrigeerimisel kaovad valud ja sümptomid naturaalselt ise. Sümptomid on ohumärk, näitamaks, et organismis on probleem. Peavalud, seljavalud, nn. “sipelgad’ jalgades-kätes ei ole normaalsed näited, tihti hoopis aastaid tähelepanuta jäänud ohumärgid.
Kes saab kiropraktiku juures abi?
Iga inimene, kellel on selgroog. Nagu igaüks meist peaks käima hambaarsti juures kontrollimas hambaid on hea mõte käia kiropraktiku juures kontrollimas oma selga. Kui hambad on katki, võib tekkida hambanärvipõletik ning tulemuseks on SOS suus….. Sama on selgrooga, kui on paigast ära, võib tekkida seljanärvi- põletik, mis halvab funktsiooni ja valutab. Nagu hambapõletik ei teki üle öö, samuti ei ole seljanärvi põletik nn ‘ühe vale liigutuse’ tulemus, vaid pikaajaline ebaõige liikumine. Kiropraktiku vastuvõtule võivad kõik tulla, vanad ja noored, rasedad ja sportlased, enne põletikku, põletiku ajal ja ka siis kui valuvaigistid on juba valu ära võtnud. See on tihti vaikus enne tormi …. Mida nooremana hakatakse oma selja eest hoolt kandma, seda vähem on närvisüsteem kannatada saanud. Kuigi kiropraktik ei kontsentreeru sümptomitele, peaks neist siiski mõne sõna rääkima. Kiropraktik näeb kliinikus iga päev inimesi, kes on nii ägedas seljanärvipõletikus, et saavad vaevu liikuda ning paari päevase raviga on taas toimetamas oma igapäevaseid toimetusi. Sellised ägedad episoodid saaks ära hoida eelneva ülevaatusega. Patsiendid saavad abi peavaludega, seljavaludega, spordi- ja töö- traumadega, skolioosiga, menstruatsiooni valudega, raseduse ajal seljavaludega…… Kiropraktika ravil ei ole vanuse või trauma limiiti, iga kell on õige aeg alustada oma selja ja närvisüsteemi eest hoolt kandmisega, ükskõik mis elu on toonud.
- Andmed allikast: Kiropraktikastuudio
- Vaata veel: Lülisamba ehitus