Lülisamba ehitus
Keerulise ehitusega lülisammas peab täitma mitmesuguseid funktsioone ning taluma erinevaid pingeid ja koormusi. See koosneb 34 üksteise peal paiknevast luulisest lülist, mis on eraldatud kõhreliste lülivaheketaste ehk diskide abil. Sammast aitavad koos hoida lülidevahelised fassettliigesed ja tugevad sidemed. Tulemuseks on konstruktsioon, mida iseloomustab nii tugevus kui painduvus. Keerukast ehitusest hoolimata on lülisammas luustiku kõige kergemini vigastatav osa, mis peab taluma küllaltki suurt koormust. Seetõttu on seljavalu väga sagedane vaevus.
Lülisamba funktsioon
- Toetab pead ja muudab skeleti jäigaks,
- Teeb võimalikuks inimese püstise asendi.
- Kaitseb seljaaju, mida läbivad peaaju teiste kehapiirkondadega ühendavad närviteed.
- On kinnituskohaks lihastele ja roietele.
- Pehmendab lööke.
- Teeb võimalikuks keha erinevad liigutused.
Lülisamba osad
- Seitsme kaelalüli ülesandeks on toetada ja tasakaalustada pead. Kaks esimest koljuga seonduvat kaelalüli nimega atlas ja axis toimivad universaalse liigesena, mis võimaldab pea ringikujulist ja edasi-tagasi liikumist.
- Kaksteist rinnalüli on ühendatud roietega, moodustades rinnakorvi. Viimane võimaldab kopsude liikumist hingamisel ja kaitseb rindkereõõnes paiknevaid elutähtsaid organeid.
- Selja alumine osa koosneb viiest nimmelülist, mis on ühendatud ristluuga.
- Ristluu moodustub viiest omavahel kokkukasvanud lülist. See on ühendatud vaagnaga, tagades luulise kaitse kusepõiele ja suguelunditele.
- Lülisamba alumises otsas paiknev õndraluu kujutab endast rudimentaarset saba. See on tekkinud neljast omavahel kokkukasvanud lülist ja inimese puhul tähtsust ei oma.